Πρόγραμμα Comenius Regio

comenius regio logo

Με το σχολείο μας συμμετέχουμε στο πρόγραμμα Comenius Regio, με τίτλο "Visual arts, creativity and intercultural education based on local artistic repository", το οποίο υλοποιείται από τη Δ/νση Α΄/θμιας Εκπ/σης Φλώρινας, και είναι διάρκειας δύο ετών, δηλ. για τα σχολικά έτη 2013-2014 και 2014-2015.

Comenius Regio 2013-2014.
Κατά το 1ο έτος του προγράμματος 2013-2014, συμμετείχε η Στ΄ τάξη του σχολείου μας, με υπεύθυνη δασκάλα την κ. Υβόνη Μπάρα και βεβαίως την συνεργασία και υποστήριξη του δ/ντή της σχολικής μονάδας κ. Πρόδρομου Γεωργιάδη.

Οι μαθητές γνώρισαν τοπικούς καλλιτέχνες, επισκέφτηκαν καλλιτεχνικό εργαστήρι, όπου ζωγράφισαν με την καθοδήγηση της εικαστικού κ. Μαίρης Ευραιμίδου, η οποία, ενθουσιασμένη με την πρωτοβουλία του σχολείου και τον ενθουσιασμό που επέδειξαν τα παιδιά, αποφάσισε και υλοποίησε την έναρξη τμήματος ζωγραφικής στο χωριό, αφιλοκερδώς, το οποίο
συνεχίζει τη λειτουργία του.

reggio1        reggio2

Στο εικαστικό εργαστήρι της κ. Μαίρης Ευραιμίδου. Ξινό Νερό, Νοέμβρης 2013.

Επίσης, η κ. Ευραιμίδου επισκέφτηκε το σχολείο μας κατόπιν πρόσκλησης και δίδαξε ζωγραφική στους μαθητές της Στ΄τάξης.

reggio3

Έργα των μαθητών της Στ΄τάξης του Δημ. Σχ. Ξινού Νερού. 2014.

reggio4        reggio5

reggio6

Έργα των μαθητών της Στ΄τάξης Δημ. Σχ. Ξινού Νερού 2013 - 2014.

Τον Νοέμβρη του 2013, το σχολείο μας επισκέφτηκαν εκπαιδευτικοί από άλλα σχολεία του νομού μας που συμμετέχουν στο πρόγραμμα, οι Σχολικοί Σύμβουλοι κ. Στέλλα Κασίδου και Γιάννης Κασκαμανίδης, καθώς και εκπαιδευτικοί από τη Λεττονία.

reggio7

Επίσκεψη των Λεττονών συναδέλφων, συναδέλφων του νομού μας και της Σχ. Συμβούλου Κ. Κασίδου στο δημ. Σχ, Ξινού Νερού. Νοέμβριος 2013.

Τον Μάρτιο του 2014, οι μαθητές της Στ΄ τάξης επισκέφτηκαν μετά από πρωτοβουλία της σχ. Συμβούλου της περιφέρειάς μας κ. Κασίδου, το Τμήμα Εφαρμοσμένων Τεχνών Φλώρινας, όπου γνώρισαν διάφορες τεχνικές, και δημιούργησαν τα δικά τους έργα, με διάφορα υλικά (πηλός, χαλκογραφία).

reggio8

Χαλκογραφία που έφτιαξαν τα παιδιά της Στ΄τάξης Ξινού Νερού, στο τμήμα Εικαστικών κι Εφαρμοσμένων τεχνών Φλώρινας. Μάρτιος 2014.

reggio9

Κατασκευή από πηλό που έφτιαξαν τα παιδιά της Στ΄τάξης Ξινού νερού, στο Τμήμα Εικαστικών κι Εφαρμοσμένων Τεχνών Φλώρινας. Μάρτιος 2014.

Επίσης, τον Απρίλιο του 2014, οι μαθητές της Στ΄ τάξης συμμετείχαν με έργα τους στην έκθεση ζωγραφικής που έλαβε χώρα στο Αμύνταιο, με πρωτοβουλία του Συλλόγου Γυναικών Αμυνταίου.

reggio10    reggio11

Έργα μαθητριών που παρουσιάστηκαν μεταξύ άλλων στην έκθεση που οργανώθηκε από τον Σύλλογο Γυναικών Αμυνταίου. Πλαστικό σε καμβά: (0,40μΧ.0,30μ.). Αμύνταιο 2014.

REGIO 2014 ? 2015   Β. Μπάρας

Το πρόγραμμα συνεχίζεται και φέτος, με την ίδια εκπ/κό Υβόννη Μπάρα και τους μαθητές της Ε΄ τάξης. Γίνεται μία θεματική προσέγγιση των έργων του Φλωρινιώτη ζωγράφου Βαγγέλη Μπάρα, και οι μαθητές επιχειρούν την αναπαράσταση πινάκων του ζωγράφου, με διάφορα υλικά.

1η θεματική ενότητα: «Το ποτάμι της Φλώρινας»

reggio12

Βαγγέλης Μπάρας: «Το ποτάμι». 1995
(2,00μ.Χ1,80μ.). Λάδι και ανάγλυφο.

reggio13

Βαγγέλης Μπάρας «Σακουλέβας» 1990
Διαστάσεις: (1,50μ.*1,20μ.) Λάδι και ανάγλυφο.

reggio14

Οι μαθητές της Ε΄τάξης του Δ. Σχ. Ξινού Νερού, αναπαριστούν τον πίνακα του Β. Μπάρα «Σακουλέβας», με τα εξής υλικά: Χαρτόνι, τέμπερα, χαρτί γκοφρέ και φυσικά υλικά όπως κλαδάκια, ξυλαράκια, πετρούλες. Δεκέμβρης 2014.

2η θεματική ενότητα: «Πρέσπα»

reggio15

Βαγγέλης Μπάρας? «Ψαράδες», 2002
Διαστάσεις: (1,50Χ1,20). Λάδι.

reggio16

Βαγγέλης Μπάρας: «Ψαράδες» 1997
Διαστάσεις: (1,80Χ1,50). Λάδι και ανάγλυφο.

reggio17          reggio18

Οι μαθητές της Ε΄τάξης του Δ.Σχ. Ξινού Νερού αναπαριστούν τον πίνακα του Β. Μπάρα «Ψαράδες» του 1997, χρησιμοποιώντας πλαστελίνη πάνω σε χαρτόνι.(0,40Χ0,30). Φεβρουάριος 2015.

3η θεματική ενότητα: «Αγροτική ζωή»

reggio19

Β. Μπάρας: «Βόσκοντας τα πρόβατα». 2005 (1,80μ.Χ1,50μ.) Λάδι και ανάγλυφο.

reggio20

Βαγγέλης Μπάρας: «Χειμώνας» 1990.
(1,80μ.Χ1,50μ.). Λάδι και ανάγλυφο.

reggio21

Τα παιδιά της Ε΄ τάξης του Δημ Σχ. Ξινού Νερού, αναπαριστούν τον πίνακα του Μπάρα «Χειμώνας» του 1990, χρησιμοποιώντας τέμπερα και φελιζόλ. Μάρτιος 2015.